Ladislav Sluka (Muzeum Českého ráje v Turnově)

tradiční truhlářství, výroba gotického nábytku
Působiště: liberecký kraj
Kontaktní údaje
mail@muzeum-turnov.cz
Biografie

Ladislav Sluka se narodil v Jablonci nad Nisou. Žije a pracuje v obci Huť u Pěnčína, vyučil se truhlářem. Vyrábí tradičním způsobem repliky gotického nábytku a nábytek inspirovaný historickými slohy. Jako předlohy používá dochované kusy z celé Evropy, deskové či nástěnné malířství, iluminace a plastiky. Svou lásku k historii z dětství však neopustil, začal se věnovat restaurování historického nábytku, studoval staré technologie. Nakonec si splnil svůj sen a začal vyrábět vlastní nábytek.

Projekty

Při tvorbě nábytkových kusů se snaží zachovat tradiční způsoby opracování dřeva, které byly v minulosti stejné pro město i pro venkov. Nejčastěji pracuje s měkkými dřevinami, jako jsou smrk, borovice, modřín. Tento druh materiálu si vybral pro jeho dostupnost a snadnější zpracování, i s ohledem na skutečnost, že se z těchto materiálů v minulosti vyrábělo. Nábytek vyrábí buď v malých sériích s použitím strojů, nebo na zakázku ručně s použitím klasického ručního nářadí, spojovacích materiálů a klihových lepidel. Svým dílem navazuje na práci starých mistrů a také na rodinnou tradici. Na jedné straně čerpá z takto získaných zkušeností, na straně druhé na řadu pracovních postupů přichází sám soustavným studiem starých řemeslných technik , která s truhlařinou přímo či nepřímo souvisí. Postupně si tak osvojil řadu pracovních postupů jako je základní opracování sekerou a pořízem, hoblování, drážkování, svlakování, řezání rámovými pilami, kolíčkování, cinkování, lepení kostním klihem, ale i dřevořezbu, povrchovou úpravu temperovými barvami i krví, i gotickou šablonovou malbu. Nábytek, který ve své dílně vyrábí, prezentuje na výstavách, repliky historického nábytku zhotovuje pro památkové objekty i do nově vznikajících expozic muzeí.

Odkazy

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/214562221500009/
https://www.lksobe.cz/listing/ladislav-sluka/

Ukázky portfólia

Chcete se zapojit?

Má vaše instituce zájem podílet se na inovaci českého muzejního prostředí? Realizujete nebo plánujete v současné době projekt, který překračuje tradiční přístupy uplatňované v našich expozicích či muzejní edukaci? Či se chcete nezávazně zúčastnit aktivit naší platformy?

Obraťte se na nás prostřednictvím mailu muzeum@nafilm.org

NaFilM, Jungmannova 748/30, Praha 1
telefon: +420 603 195 998